5. SVIBANJ, NACIONALNI DAN OSOBA S CEREBRALNOM PARALIZOM
objavio uti-zadar
Udruga tjelesnih invalida Zadarske županije Zadar je uoči Nacionalnog dana osoba s cerebralnom paralizom organizirala konferenciju za novinare. U nastavku možete pročitati nešto više o temi o kojoj se govorilo na konferenciji, a prilažemo i poveznicu na osvrt od strane Radio Zadar na tu temu.
Cerebralna paraliza se može definirati kao grupa poremećaja pokreta i položaja uzrokovana defektom ili oštećenjem nezrelog mozga. Pojam „cerebralna“ odnosi se na mozak dok se pojam „paraliza“ odnosi na poremećaj pokreta i položaja.
Osim oštećenja pokreta i položaja, dijete sa cerebralnom paralizom može imati i druga stanja koja ometaju rast i učenje. Riječ je o mentalnoj retardaciji, konvulzijama, problemima s vidom, oštećenju sluha, govornim poremećajima, problemima s učenjem, poremećajima pažnje i hiperaktivnosti.
S obzirom da se cerebralna paraliza očituje na različite načine, odnosno ne postoje dva ista slučaja, dvoje djece s potpuno istim simptomima i poremećajima, potreban je individualan pristup u tretmanu.
Konačnu dijagnozu cerebralne paralize postavlja neuropedijatar i/ili fizijatar.
Nacionalni dan osoba s cerebralnom paralizom, tradicionalno se održava 05. svibnja. Ove godine je 24. obljetnica i posvećena je temi odmora od skrbi kao razvoja nove inovativne socijalne usluge.
Prema zadnjim službenim podacima Izvješća o osobama s invaliditetom iz rujna 2023. godine, u Republici Hrvatskoj, živi 657.791 osoba s invaliditetom koje čine 17,0 % ukupnog stanovništva. Od ukupnog broja osoba s invaliditetom, osobe s cerebralnom paralizom i ostalim paralitičnim sindromom čine 4,08 % odnosno 26.852 osoba. U Zadarskoj županiji, živi 22.255 osoba s invaliditetom. Od tog ukupnog broja 968 njih su osobe s cerebralnom paralizom i ostalim paralitičnim sindromima.
U praksi se pokazalo da postojeće institucionalne i izvaninstitucionalne socijalne usluge za OSI nisu dostupne razmjerno stvarnim potrebama OSI. Stoga je važna uspostava sustava potpore osobama koje brinu o osobama s najtežim invaliditetom. Kao jedno od rješenja ovog problema bilo bi upravo razvoj nove inovativne socijalne usluge, a to je Odmor od skrbi. U skladu sa strateškim dokumentima i nacionalnim planovima Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava obitelji i socijalne politike dalo je najavu novog poziva natječaja „Inovativne socijalne usluge – odmor od skrbi (pilot projekt)“, s ciljem prevencije institucionalizacije kroz osiguravanje odmora od skrbi za osobe koje skrbe o članu obitelji koji je potpuno ovisan o njihovoj pomoći i njezi.
Sukladno tome CILJNE SKUPINE bile bi: Osobe koje imaju priznato pravo na status roditelja njegovatelja/njegovatelja za skrb o djetetu/djeci s teškoćama ili osobi/osobama s invaliditetom
Odmor od skrbi treba uključivati:
- Skrb kod kuće –programi čuvanja
- Dnevnu skrb izvan kuće –dobne i/ili interesne grupe, grupe za igru, klubove izvan škole, vikendom, tijekom školskih praznika
- Kratki odmor preko noći –noćna usluga njege/čuvanja ako je potrebno
- Podršku specijaliziranih centara –centri u zajednici, posebne jedinice u zdravstvenim ustanovama
- Sheme obiteljskih veza –redovito ili povremeno s drugom obitelji
- Usluga se pruža u trajanju od nekoliko sati do nekoliko dana/tjedana.
- Trajanje i opseg usluge određuje se prema individualnim potrebama.
- Izradu plana i tipa usluge obavlja socijalni radnik u suradnji s osobom koja brine o OSI i osobom s invaliditetom.
- Usluga treba biti dostupna i u izvanrednim situacijama u kojima se nađu OSI
Pružatelji usluge mogu biti:
- stručni mobilni timovi (socijalni radnik, psiholog, edukacijski rehabilitatori dr.)
- asistivni tim (asistent, njegovatelj, spec. dadilja)
- centri za pružanje usluga u zajednici
- ustanove socijalne skrbi
- zdravstvene ustanove
- udruge osoba s invaliditetom
- drugi licencirani pružatelji usluge
Zaključak:
- Nužna je uspostava sustava podrške razmjerno stvarnim potrebama OSI i osobama koje o njima brinu.
- Potrebno je organizirati stručne timove i centre za pružanje usluga u zajednici
- Financiranje putem usluga socijalne skrbi, zdravstvenog osiguranja, inkluzivnog dodatka, direktno plaćanje usluge
- Izbjeći nepotrebnu birokraciju i zadiranje u živote obitelji u kojima postoji jednostavna potreba za odmorom od skrbi
- Osigurati da se utvrđene potrebe osobe s težim invaliditetom pravilno zadovolje kroz pružanje usluga, štiteći i promičući njihovu dobrobit.
- Definirati sustav evaluacije osiguranih usluga i dobivene podrške.
Preporučene objave
Klub Aktiv Zadar nastavlja sa svojim radom i u 2024. godini
ožujak 05, 2024